Életmód tippek (Mindenkinek) 2.rész
2020.06.17
Sziasztok!
A mai részben : A táplálkozás megközelítése a közgazdaság által
Elképesztő, mi mindent kibír az emberi test. Éheztetjük, ütjük, vágjuk. Csodálatos, mi mindent megtesz a test azért, hogy élhessen. Ennek ellenére rengeteg olyan ételt viszünk be a szervezetünkbe, amivel megterheljük a szervezetet.
Egy étrend megvizsgálásának természetes módja, ha megnézzük, milyen hatással van az étel az emésztőrendszerre, milyen hatással vannak a tápanyagok a testre. Az étel az emésztőrendszerrel találkozva gyorsan tápanyagokra bomlik, amelyek táplálják a testet.
A tápanyagok nem helyettesítik az ételeket. A tisztított tápanyagból álló étrend minden bizonnyal egészségtelen, hiszen nem tápláló.
A tisztított tápanyagok a következők: kazein, L-cisztein, kukoricakeményítő, maltodextrin 10, szukróz, cellulóz, szójaolaj, ásványianyag-keverék, dikalcium-foszfát, kalcium-karbonát, nátrium-citrát, kolin-bitartarát.
A tisztított tápanyag étrend fehérjéből, keményítőből, cukorból, rostokból, zsírból, vitaminokból, és ásványi anyagokból áll. Hiányzik belőle rengeteg biológiai összetevő, amelyek az állatokban és növényekben megvannak.
Amikor az emberek fogyni szeretnének, az étkezéseket gyakran mindenféle energia szeletekkel és turmixokkal helyettesítik, amelyek általában tisztított tápanyagokból állnak, tehát éppen azt eszik, amitől elhíznak. Ha azt vizsgáljuk, hogy a tápanyagok milyen hatással vannak az egészségre, nem pedig azt, hogy ételek hogyan hatnak rá, több információt kapunk, kevesebb változóval. Így sokkal nagyobb esélyünk van arra, hogy megtaláljuk a legjobb étrendet vagy diétát. Azonban a tápanyagok tanulmányozása meglehetősen összetett dolog, még akkor is, ha egyszerűbb, mint az ételek vizsgálata. A táplálkozást a megfelelő irányból kell megközelíteni. A tökéletes étrend, minden tápanyagból éppen a megfelelő mennyiséget tartalmazza. A lehető legkevesebb toxint tartalmazza, és nincsenek benne olyan fölösleges tápanyagok, melyek táplálhatják a kórokozókat, vagy elősegíthetik a rákot vagy az elhízást. Az arányok nagyon is fontosak, hiszen a tápanyagok az egészségünk érdekében együtt működnek.
A közgazdaságtan segít megérteni a táplálkozást. Az emberi testhez hasonlóan egy gazdaság felépítése is együttműködésen keresztül történik. A tápanyagok együttműködnek az egészséges test létrehozásában, hasonlóképpen a termelési tényezők a termelékeny gazdaság kialakításában.
Vannak mikor- és makrotápanyagok. A mikrotápanyagok, azok a tápanyagok, amelyek energiaszerzés céljából nem égethetők el. A makrotápanyagok, pedig azok a tápanyagok, amelyeket elégetve energiához jut a szervezet.
A makrotápanyagok öt csoportba oszthatók:
-fehérjék, amelyek emésztéskor aminosavakra bomlanak
-szénhidrátok, amelyek egyszerű cukrokká bomlanak
-zsírok, amelyek többféle különböző biológiai hatású zsírsavvá bomlanak: rövid, közepes, hosszú láncú zsírsavak, omega-6 és omega-3 többszörösen telítetlen zsírsavak
-rostok, melyeket a bélbaktériumok megemésztenek
alkohol, melyet szintén energiává lehet alakítani
A cél az, hogy meghatározzuk minden egyes makrotápanyag bevitelének legegészségesebb tartományát, majd visszafelé haladva megnézzük, hogy mely ételeket kell enni, ahhoz, hogy a testünket energiával lássuk el.